تقدیر وزیر اقتصاد از سازمان بورس

وزیر امور اقتصاد و دارایی با اهدای تقدیر نامه به سازمان بورس و اوراق بهادار از نقش سازنده این نهاد اقتصادی در امر تامین مالی بخش مولد اقتصاد قدردانی کرد. دکتر حسن امیری، عضو هیأت مدیره و معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس در این رابطه به “سنا” گفت: دامنه وسیع اقدامات توسعه ای و بهبود عملکرد در تمامی حوزه های بازار سرمایه، تلاش تمامی دست اندرکاران حوزه تأمین مالی شامل کارگزاران، مشاورین عرضه و پذیرش و شرکت های تأمین سرمایه و بورس های چهار گانه کشور، شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، موجب شد وزیر امور اقتصادی و دارایی از فعالیت های سازمان بورس و اوراق بهادار در راستای تأمین مالی، به عنوان “اقدام برجسته” یاد کرده و در جشنواره شهید رجایی تقدیرنامه ای در این خصوص به این نهاد، اعطا کند.

مشاهده کل خبر

سرمایه گذاران، زیر چتر امنیت اقتصادی

سردار محمدرضا مقیمی، رئیس پلیس امنیت اقتصادی و دکتر شاپور محمدی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با هدف افزایش شفافیت و پیشگیری از تخلفات احتمالی در بازار سرمایه، تفاهم نامه همکاری امضا کردند. سردار محمدرضا مقیمی، رئیس پلیس امنیت اقتصادی، بر ضرورت تعامل پلیس و سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد و گفت: یکی از خواسته های ما در حوزه فعالیت پلیس امنیت اقتصادی همواره این بوده که سطح تعامل سازمانی خود را افزایش دهیم و امضای تفاهم نامه با سازمان بورس و اوراق بهادار نیز با همین هدف عملیاتی شد و این همکاری قطعا افزایش امنیت و کاهش جرائم اقتصادی به همراه دارد. دکتر شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز ضمن بیان اینکه ویژگی مهم این تفاهم نامه، افزایش امنیت سرمایه گذاری در بازار سرمایه است، به همکاری های بی دریغ و مثبت پلیس امنیت اقتصادی با وزارت اقتصاد و سازمان بورس و اوراق بهادار اشاره کرد و افزود: باید با ایجاد فضای امن در سراسر کشور از هرگونه تخلف احتمالی در بازار سرمایه جلوگیری کنیم و یکی از موضوعات امروز بازار سرمایه، فعالیت های بدون مجوز در برخی مناطق کشور است که تالارهای منطقه ای در این حوزه به کمک نیاز دارند.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه، یکی از نقاط قوت اقتصادی کشور است

مدیر عامل بورس انرژی ایران در خصوص تغییر نگرش مردم به بازار سرمایه بیان داشت: بازار سرمایه ایران با تلاش های انجام شده طی دو دهه اخیر به یکی از نقاط قوت نظام اقتصادی کشور تبدیل شده و در بین اقشار مختلف مردم به عنوان سرمایه گذار خرد جایگاه خود را پیدا کرده است به طوریکه هم اکنون افراد زیادی از نقاط مختلف کشور با بازار سرمایه در ارتباط هستند. به گفته دکتر علی حسینی، برخورداری بازار سرمایه از پایه فناوری اطلاعات، دسترسی آسان و لحظه ای مردم به پایگاه های اطلاعات و استقبال صاحبان صنایع و سهامداران مدیریتی شرکت ها از حضور در این بازار از ویژگی های ممتاز بازار سرمایه ایران به شمار می رود.

مشاهده کل خبر

هموارسازی مسیر اقتصاد هوشمند با تکیه بر اختیارات اتاق بازرگانی

حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در نشست «روند توسعه بازار سرمایه در اقتصاد هوشمند» گفت: در جهان امروز داده های در دسترس به عنوان یکی از اصلی ترین منابع سرمایه گذاری در بازارهای جهانی از جمله بورس ها به شمار می رود، به طوری که این داده ها اکنون تاثیرگذارترین مساله در فرآیند شکل گیری کسب و کارها در دنیاست. ضمن این که امروزه این داده ها به مساله ای برای حکمرانی در جهان نیز تبدیل شده است. حسین فهیمی، مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار با تشریح چالش های موجود در توسعه اقتصاد هوشمند گفت: با وجود مسایلی همچون پذیرش حاکمیتی و فرهنگ مردم، عزم کافی برای شکل گیری اقتصاد هوشمند وجود دارد و تلاش ما این است که با وجود موانع موجود از این دوره گذر کنیم و به این توسعه دست یابیم.

مشاهده کل خبر

اقتصاد ایران در انتظار اصلاحات ساختاری

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، اقتصاد ایران را در شرایط فعلی نیازمند اصلاحات نهادی و تغییرات ساختاری در بودجه دانست. مهدی تقوی گفت: با کاهش درآمدهای نفتی، ضرورت اصلاح ساختار بودجه جدی‌تر از همیشه مطرح است و باید به سمت کاهش سهم بودجه از درآمدهای نفتی، کوچک‌سازی هر چه بیشتر دولت و بالا بردن بهره‌وری سازمان‌ها حرکت کرد.

مشاهده کل خبر

احتمال بازنگری در تعرفه عوارض کسب و پیشه کارگزاران

میرصانعی در خصوص اجرای لایحه وضع تعرفه عوارض کسب‌ و پیشه گفت: با توجه به فرمول محاسبه عوارض کسب و پیشه (و عوامل دخیل در این محاسبه از جمله متراژ و محدوده بنا و …) ضریبی توسط شورای شهر تعیین و در فرمول فوق ضرب می شود. این ضریب برای تمام اصناف رقمی حدود ۲ هزار تا ۵ هزار است، اما ضریبی که برای کارگزاران در نظر گرفته شده رقمی حدود ۲۰۰ هزار است. در حالی که هیچ صنف دیگری در این حدفاصل ۵ هزار تا ۲۰۰ هزار وجود ندارد. میرلوحی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران، نیز در این خصوص اظهار داشت: هدف ما تأمین منابع مالی موردنیاز در جهت اداره و توسعه پایدار شهر تهران است. حال هر صنف باید سهم خود را در این خصوص و بر اساس گردش مالی خود پرداخت کند. البته شورای شهر هم معتقد است که این رقم باید عادلانه میان اصناف تعیین شود.

مشاهده کل خبر

مزایای تامین مالی در بازار سرمایه/اثر بازار بدهی بر اقتصاد چیست؟

محمدرضا رستمی دبیر همایش مالی ایران و مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی با اشاره به حجم نقدینگی ١٦٠٠میلیارد تومانی بازار سرمایه عنوان کرد: بازار سرمایه نیازمند مکانیزم‌هایی برای جمع‌آوری سرمایه‌های خرد است؛ البته تاکنون ۱۲۳ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی در این بازار منتشر شده است. حسن قالیباف اصل، رییس دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی دانشگاه الزهرا، یکی دیگر از سخنرانان این همایش بود که در ادامه نقش بازار بدهی در اقتصاد را مهم دانست و گفت: بازار بدهی که عمدتا اوراق دولتی هستند، در اقتصاد تاثیرگذارند، در این راستا باید فرهنگ‌سازی بیشتری انجام شود تا شرکت‌ها برای تامین مالی خود تنها به بانک‌ها مراجعه نکنند.

مشاهده کل خبر

وام و اعتبارات؛ مسیر خطای تامین مالی

مدیرعامل شرکت رتبه بندی اعتباری برهان در خصوص روند تأمین مالی از بازار سرمایه، گفت: سهم بازار سرمایه در تأمین مالی کشور به تدریج افزایش یافته است. در عین حال، ۸۰ تا ۹۰ درصد اوراق بهادار اسلامی مانند اسناد خزانه اسلامی یا اوراق اجاره و مشارکت، توسط دولت و البته برای تأمین کسری بودجه دولت منتشر می شود. قاسم محسنی با اشاره به چگونگی انتشار اوراق مالی اسلامی برای برخی موضوعات اقتصادی خاطرنشان کرد: پتانسیل انتشار اوراق مالی اسلامی، از نظر تطبیق اوراق با شرع مقدس اسلام وجود دارد و محدودیت و مشکلی نیست اما از طرفی شرکتها عادت به مستندسازی فعالیت های حال و پیش بینی آینده ندارند و از طرف دیگر، ناشران اوراق نیز عادت به تهیه مستندات و شفافیت ندارند. ضمن اینکه از نظر مقررات انتشار اوراق نیز باید تسهیلاتی در خصوص وجود ضامن و مستندسازی ایجاد شود.

مشاهده کل خبر

چشم‌انداز مثبت بازار با متغیرهای بنیادی

علی صادقین ضمن بررسی وضعیت گزارش عملکرد آذر شرکت‌های بورسی گفت: در این مدت عمدتا شرکت‌هایی که در حوزه داخلی فعالیت می‌کنند و تورم محور هستند با فروش های خوبی مواجه شدند؛ در حوزه کامودیتی ها هم وضعیت نسبتا مناسبی وجود دارد، اگرچه در برخی شرکت ها تا حدودی افت صادرات دیده می‌شود. این کارشناس بازار سرمایه افزود: در فصل پاییز، روند ورود نقدینگی موجب رشد حجم معاملات شد و از همین رو، رونق بازار سرمایه همچنان نسبت به بازارهای رقیب قابل مشاهده است؛ البته معمولا هرچه ارقام شاخص و قیمت ها بالاتر رود، گروهی اقدام به شناسایی سود کرده و لاجرم از طرف حقیقی‌ها و حقوقی‌ها با خروج هایی مواجه خواهیم بود، هرچند که چنین رویه‌هایی اصلاح‌پذیر است و در نهایت تا خرداد سال آینده پیش‌بینی می شود که با روند مثبت یا حداقل پایداری نقدینگی در بازار سهام رو به رو باشیم.

مشاهده کل خبر

فراز و فرود محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی

یک کارشناس صنعت پتروشیمی با اشاره به نوسان اندک متانول در محدوده ۲۲۰ دلار در بازارهای جهانی ، ابراز داشت: از مهمترین عوامل آن می توان به کاهش قیمت متانول در بازارهای جهانی، کاهش قیمت اتیلن و به مدار آمدن چند واحد جدید در خاورمیانه و آمریکا طی یکسال گذشته اشاره داشت که موجب افزایش عرضه در بازار متانول شدند. محمد خیرآبادی ادامه داد: از سوی دیگر، در بازار اوره شاهد ثبات بیشتری هستیم و محدوده ۲۲۰ دلاری اوره را می توان به عنوان یک مقاومت مهم تلقی کرد. طی دو هفته گذشته و با انتشار تندر جدید یک میلیون تنی از جانب هندی ها، تقاضا در بازار اوره بهتر شده و با توجه به وضعیت عرضه و تقاضا در بازار جهانی اوره پیش بینی می شود، قیمت اوره در بازارهای جهانی پایین تر از محدوده ۲۲۰ دلار معامله نشود.

مشاهده کل خبر

صندوق های سرمایه گذاری ابزار کنترل نقدینگی

عضو هیات‌مدیره مشاور سرمایه‌گذاری تأمین سرمایه نوین، صندوق های سرمایه گذاری را مهمترین ابزار بازار سرمایه برای کنترل نقدینگی و پوشش ریسک ذکر کرد و گفت: صندوق های بادرآمد ثابت توانسته اند بیش از ۸ درصد نقدینگی را مدیریت کنند. علی جبل عاملی اظهار داشت: صندوق های سرمایه گذاری و به خصوص صندوق های با درآمد ثابت بخشی از  بازار سرمایه است که طی این مدت مورد استقبال سرمایه گذاران حقیقی و حتی حقوقی بسیاری قرار گرفته و به خصوص در یکسال اخیر و در مواجهه با ریسک بازارهای آشفته ارز و مسکن، محلی  امن برای اندوخته سرمایه گذاران بوده است.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه در ماه های پایانی سال

مدیرعامل سرمایه گذاری جامی در خصوص عملکرد شرکت ها اظهار داشت: شرکت هایی که عموما تولید کننده مواد خام هستند عملکرد خوبی را در شش ماهه گذشته ثبت کردند و در فصل پاییز به دلیل روند نزولی نرخ ارز مقداری با افت فروش مواجه بودند. اما با افزایش نرخ ارز و حفظ قیمت های جهانی این احتمال وجود دارد که گزارش های ماه های آینده تا حدودی بهبود پیدا کند. مهدی زردوغی در خصوص چشم انداز بازار سرمایه  تا پایان سال بیان داشت: عملکرد بازار در ماه های پایانی به چند عامل وابسته است. یکی از این عوامل نوسانات نرخ ارز است. عموما انعکاس نرخ ارز در قیمت سهام با تغییرات اندکی قابل مشاهده است.

مشاهده کل خبر

ورود مثبت نقدینگی حقیقی به بازارسرمایه

سیاوش وکیلی معتقد است که عکس‌العمل بازار سهام به دو مقوله افزایش نرخ ارز و تورم مثبت بوده و از همین رو است که با رشد شاخص‌های بازار سرمایه پس از ارائه بودجه توسط دولت مواجهیم. مدیرعامل شرکت «توسعه گوهران امید» در خصوص روند گزارش عملکرد شرکت‌ها بیان کرد: با توجه به کاهش نسبی نرخ ارز در ماه‌های مهر و آبان، گزارش شرکت‌ها نیز متاثر از این موضوع قرار گرفت به طوریکه در آبان ماه با کاهش نسبی در نرخ‌های فروش و بعضا فروش «مقداری» محصولات مواجه بودیم.

مشاهده کل خبر

حقیقی‌ها تحرک بازار را افزایش دادند

مدیرعامل شرکت «مدیریت سرمایه‌گذاری ملی ایران» در خصوص روند گزارش عملکرد شرکت‌ها بیان کرد: این گزارش‌ها در حال بررسی است؛ البته به نظر من برای بررسی دقیقتر باید به طور ویژه منتظر گزارش های ۹ ماهه باشیم. برخی شرکت ها در انتهای تابستان از جهت عمکرد ماهانه دارای افت بودند که بعضا این گزارش‌ها در عملکرد آبان ماه جبران شد. بنابر بررسی‌ها، گزارشات ۹ ماهه مبتنی بر سه ماهه سوم سال جاری به نظر مطلوب می رسند. پریسا اسدالهی اضافه کرد: در خصوص شرکت های پتروشیمی در شش ماهه دوم با کاهش مقدار فروش مواجه هستیم، زیرا در این مدت، نرخ های جهانی با روندی کاهنده رو به رو بودند. البته افزایش قیمت مواردی مانند اوره و متانول، سبب شد وضعیت عملکرد شرکت ها اندکی بهبود پیدا کنند.

مشاهده کل خبر

سهامداران نگران اصلاح شاخص بورس نباشند

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: ذات بازارهایی که در آن قیمت‌ها کشف می‌شود اصلاح و ورود به دوران استراحت است، اصلاح شاخص بورس حتمی بود اما نباید سهامداران نگران و در انتظار ریزش و یا اصلاح سنگین شاخص بورس باشند. همایون دارابی، کارشناس بازار سرمایه به اصلاح شاخص بورس در بازار امروز اشاره کرد و افزود: قیمت‌ها در هیچ بازاری تا ابد صعودی نیست و در این زمینه باید نکته‌ای را مد نظر قرار داد، در ابتدا اینکه اکنون اقتصاد ایران با یک تورم حدوده ۴۰ درصدی مواجه است ، این تورم باعث می‌شود زمانی که قیمت‌ها افزایش می‌یابد در دوره اصلاح دیگر به سطوح قیمتی گذشته بازنگردد، مانند نرخ ارز که از سه هزار تومان تا ۱۸ هزار تومان رشد کرد و زمانی که در مسیر اصلاح قرار گرفت با نرخ ۱۳ هزار تومان به ثبات رسید و در وضعیت کنونی دیگر کسی توقع اینکه قیمت‌ها به گذشته بازگردد را ندارد.